پیوستن شرکت‌های بزرگ به کارزار «نه به سود بردن از نفرت»

شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۵ | کد مطلب: ۶۵
پیوستن شرکت‌های بزرگ به کارزار «نه به سود بردن از نفرت»
بیش از ۹۰ شرکت بزرگ جهان به کارزای به نام «نه به سود بردن از نفرت» پیوسته‌اند که هدف از آن فشار آوردن به فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی برای اقدام علیه نفرت‌پراکنی، نژادپرستی و انتشار اطلاعات نادرست است.
اسکان نيوز: در این کارزار که در آن نام‌هایی همچون کوکاکولا، هوندا موتورز، نورث فیس و بسیاری دیگر به چشم می خورد، شرکت‌ها به طور موقت ارائه تبلیغات به فیس‌بوک و اینستاگرام را متوقف کرده‌اند.

پس از کشته شدن جورج فلوید، شهروند آمریکایی‌آفریقایی، به دست پلیس‌آمریکا، جمعی از کنشگران حقوق مدنی این کارزار را به راه انداختند.

روز جمعه، شرکت کوکاکولا با تاکید بر اینکه «در جهان و در شبکه‌های اجتماعی هیچ جایی برای نژادپرستی وجود ندارد»، اعلام کرد حداقل به مدت ۳۰ روز کلیه تبلیغات خود را در شبکه‌های اجتماعی متوقف می‌کند. این شرکت گفت که در این مدت سیاست‌های تبلیغاتی خود را مورد بازبینی قرارخواهد داد.

پس از آنکه شرکت لوازم آرایشی یونیلور اعلام کرد که برای بقیه سال ارائه تبلیغات خود را به فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر متوقف می‌کند، ارزش سهام فیس‌بوک بیش از هشت درصد و ارزش سهام توییتر هفت درصد کاهش پیدا کرد. یونیلیور دلیل این اقدام خود را «تفرقه‌افکنی و نفرت‌پراکنی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود.

در واکنش به این اعتراضات، مارک زاکربرگ، بنیانگذار و رییس فیس‌بوک، روز جمعه اعلام کرد این شرکت پست‌های خبرساز سیاست‌مداران را که مقررات این شبکه اجتماعی را نقض می‌کند برچسب‌گذاری خواهد کرد.

از سوی دیگر، عدم اقدام فیس‌بوک در ارتباط با چند پست مناقشه‌برانگیز از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، اعتراض شدید کارکنان این شرکت و نیز نمایندگان کنگره را برانگیحته است.

فیس‌بوک‌همچنین قصد دارد با پرچسب زدن به پست‌هایی که در مورد انتخابات است، جلوی انتشار اطلاعات انتخاباتی اشتباه را بگیرد. این برچسب‌ها کاربران را به منابع اطلاعات رسمی اعلام شده از سوی مقامات ایالتی یا محلی هدایت می‌کنند.

زاکربرگ همچنین اعلام کرد شرکت‌اش قصد دارد تبلیغاتی را که گروهی از افراد را بر مبنای نژاد، مذهب، گرایش و هویت جنسی و یا وضعیت اقامتی و مهاجرتی به عنوان تهدید معرفی کنند را ممنوع کند.