چرا قم قرنطینه نشد؟

ناگفته‌های جهانپور از ۱۱۰ روز سخنگویی کرونا/ گزارش موارد مشکوک کرونا در ۳ استان قبل از قم | سلامت از سیاست جدا نیست

ناگفته‌های ۱۱۰ روز سخنگو بودن
يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۴ | کد مطلب: ۷۵
کیانوش جهانپور زمانی که وظیفه سخنگویی وزارت بهداشت را در روزهای کرونایی به عهده گرفت، از چند جبهه تحت فشار قرار گرفت. از یک طرف رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور بودند و از طرف دیگر برخی فشارهای داخلی در مقابل سیاست‌های وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا. او اکنون به ابهامات و انتقادات از خود و وزارت بهداشت در آن زمان پاسخ می‌دهد.
کرونا که آمد شرایط کشور متفاوت شد و شیوع یکباره کرونا باعث شد مسئولان وزارت بهداشت تلاش خود را برای اطلاع‌رسانی شفاف به کار گیرند. طی ۱۱۰ روز از اول اسفند ۱۳۹۸ تا همین چند روز قبل، به جز ایام اولیه که دکتر حریرچی آمار را اعلام می‌کرد، تقریبا هر روز جهانپور راس ساعت ۱۴ جلوی دوربین ظاهر شد و آمار وضعیت شیوع کرونا را در کشور به میلیون‌ها بیننده این بخش پراضطراب خبری ارائه داد.

گفتن ناگفتنی‌ها فصل دارد و اکنون فصل گفتن این حرف‌ها نیست، بسیاری هستند که سینه‌ای مملو از ناگفتنی‌ها دارند که در زمان خود سخن خواهند گفت. 

از میانه دی‌ماه که اعلام شد ویروس کرونای جدید پای خود را از مرزهای چین فراتر گذاشت و در کشورهای ژاپن و چین مشاهده شد در وزارت بهداشت شاهد شکل‌گیری ساختارها برای مقابله با کرونایی که در آن زمان احتمال می‌رفت به کشور ما بیاید بودیم. آن زمان ساختاری با عنوان قرارگاه ملی مقابله با کرونا تشکیل شد، با توجه به تجربه‌ قرارگاهی که در حوزه تامین دارو شکل گرفته بود، قرارگاه ملی مقابله با کرونا تشکیل شد. 

اوایل بهمن ماه بود که اطلاعیه‌ای درباره کلیات موضوع کرونا به رسانه‌ها اعلام شد. سوم بهمن برنامه رادیویی با موضوع کرونا شروع شد و درباره اینکه کرونا چیست و برای مقابله با این بیماری باید چه کنیم برنامه‌هایی در شبکه خبر در حوزه پیشگیری ساخته شد. ما از همان زمان به صورت جدی در حوزه اطلاع‌رسانی بیماری کرونا، پیشگیری و اینکه کرونا خواهد آمد و اینکه صدای پای کرونا پشت مرزها شنیده می‌شود، اطلاع رسانی ‌کردیم.

به موازات این کار سازماندهی مراکز بیمارستانی و مانورهای اورژانس و تامین اقلام مورد نیاز در دستور کار قرار گرفته بود. به یاد دارم در آن زمان در رسانه‌های خارج از کشور اعلام کردند که در ایران بیمار کرونا وجود دارد و دولت ایران از اعلام این موضوع خودداری می‌کند، در صورتی که ما آن زمان بیمار نداشتیم و آزمایش‌های در دسترس آن زمان از موارد مشکوک نیز نشان می‌داد که هیچ فردی کرونا مثبت نیست.

در آن زمان ساختار آزمایشگاهی منسجمی در کشور برای تشخیص مواردی که خواهد آمد تشکیل شد و امروز بیش از ۱۳۰ آزمایشگاه کار تشخیص قطعی آزمایشگاهی را در شرایط تحریم انجام می‌دهند. به جز چند کشور حاشیه خلیج فارس که کار خرید خدمت انجام داده‌اند در منطقه «اِمرو» هیچ کشوری این ساختاری آزمایشگاهی را ندارد. 
 
مرجع: ایسنا