آرات؛ استعداد یا اشتباهی بزرگ؟

شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۱ | کد مطلب: ۶۸
تصویر آراد در اینستاگرام
تصویر آراد در اینستاگرام
آرات، پسر بچه کوچکی که به لطف فضای مجازی توانسته اسم و رسمی برای خود پیدا کند، امروز به عنوان یک استعداد شناخته می‌شود. اما واقعیت این است که برای پذیرفتن این مساله نیاز به گذشت زمان است تا بدون تحت تاثیر قرار گرفتن تعداد لایک و فالوئرهایش در اینستاگرام متوجه شویم او واقعا یک استعداد است یا حاصل اشتباه بزرگ والدینش!
اسکان نيوز: در واقع طبق تعاریف استاندارد و مشخص در مورد انتخاب، آموزش و پیشرفت استعدادها، به نظر می‌رسد آرات بیشتر از اینکه یک استعداد حاصل یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی باشد یک اشتباه بزرگ ناشی از بی‌اطلاعی پدرش است. این استانداردهای مشخص و پذیرفته شده توسط نهادهای معتبری همچون فیفا و یا کمیته ملی المپیک برای ورزش کودکان تعیین و اعلام شده و اغلب کشورهای پیشرفت تلاش کرده‌اند این دستورالعمل‌ها را بکار گیرند و به خانواده‌ها نیز آموزش دهند. 

تصویری از مجمع تشخیص مصلحت نظام

تنها کافی است جست‌وجویی در سایت گوگل انجام دهید و واژه‌هایی مثل توسعه طولانی مدت ورزشکار (Long Term Development Athlete) زود اختصاصی کردن ورزش (Early Specialization Sport) تمرینات قدرتی برای کودکان (Resistance Training for Children) تاثیر سن نسبی (Relative Age Effect) و مانند این را دنبال کنید تا متوجه شوید چقدر تحقیقات و مطالعات گسترده‌ای در مورد روند صحیح انتخاب یک استعداد، آموزش و پیشرفت آن و رشد کودکان ورزشکار انجام شده است.  

در حقیقت تشخیص یک استعداد از سنین بچگی تا پرورش آن به سطوح بالای قهرمانی حاصل یک ساختار برنامه‌ریزی شده و دقیق است که در کشورهای پیشرفته در حال انجام است. اجرای یک چنین فرآیند پیچیده‌ای تنها توسط یک فرد دروغی بزرگ و ادعایی عوام‌فریبانه است. برای نمونه توسعه طولانی مدت ورزشکار نیاز به برنامه‌ریزی، شناخت و انتخاب استعدادها، توسعه و آموزش آن‌ها بر مبنای فلسفه آموزشی صحیح، پرورش درست نیازها و مهارت‌های کودکان در سنین رشد و مواردی از این قبیل دارد. یا در مبحث زود اختصاصی کردن ورزش برای کودکان، تحقیقات ثابت کرده‌اند این روش سرانجام خوبی نخواهد داشت و کودک در نهایت دچار آسیب های جسمی و ذهنی متعددی خواهد شد و عمر ورزش حرفه ای او کوتاه خواهد ماند. همین‌طور در مورد تمرینات قدرتی برای کودکان مطالعات علمی کاملا مشخص کرده‌اند این تمرینات با رعایت یک سری اصول مشخص برای کودکان می‌تواند مفید باشد در غیر این‌صورت لطمات جبران‌ناپذیری به رشد آنها وارد خواهد کرد. 

این توضیح مختصر از ورزش کودکان تنها بخش بسیار کوچکی از پیچیدگی این روند و نشان دهنده اهمیت این موضوع است. و بیدلیل نیست که در کشورهای پیشرفته، بهترین متخصصان و مجربترین مربیان برای انتخاب استعدادها از سنین کودکی و آموزش آنها تا سطوح قهرمانی به کار گرفته می‌شوند. در مقایسه با این استانداردها بایستی گفت متاسفانه آرات قربانی ندانستن پدرش و اشتباهات اوست تا یک استعداد بزرگی که بخواهد آینده فوتبال دنیا را تغییر دهد. حتی اگر این مسئله اشتباه باشد و آرات ظرفیت رسیدن به سطوح بالای فوتبال را داشته باشد. خیلی ساده‌انگارانه است که باور کنیم ورزش حرفهای و به ویژه فوتبال به راحتی همین مطرح شدن در دنیای مجازی است. 

بازیکنان بسیار در دنیای فوتبال به عنوان استعدادهای آینده شناخته می شدند و قرار بود جای مسی و رونالدو را بگیرند اما هنوز هم هیچ بازیکنی به سطح این دو بازیکن نزدیک نشده است. برای مثال ماریو بالوتلی که او را آینده فوتبال ایتالیا مینامیدند چند سالی است که حتی به تیم ملی ایتالیا هم دعوت نمیشود. فوتبال حرفه ای بسیار بی رحم تر از این است که تنها به استعداد ورزشکاران توجه کند. موضوع آرات بحث بسیار گسترده و پیچیده ای است. اینکه او استعداد بزرگی است یا حاصل اشتباه والدینش را زمان به خوبی مشخص خواهد کرد. اما خطرناک تر از این اشتباه، این است که والدین دیگری تحث تاثیر پدر آرات بخواهند همین مسیر غلط را برای فرزندشان انتخاب کنند قبل از اینکه دانش و اطلاعات کافی نسبت به این موضوع داشته باشند. اشتباهی که فقط آینده یک کودک بیگناه را تباه میکند. 
 
مرجع: ایلنا