۷ تير ۹۹ - ۲۱:۴۵

اشرف‌ غنی خواستار پیگیری تیراندازی به خودرو مهاجرین افغان در ایران شد

اشرف‌ غنی خواستار پیگیری تیراندازی به خودرو مهاجرین افغان در ایران شد
اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه ۱۹ خرداد (۸ ژوئن) در نشست کابینه دولت به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد تا حادثه تیراندازی پلیس ایران به خودرو حامل مهاجرین افغان در شهر یزد را به صورت جدی پیگیری کند.

به کانال اسکان‌نیوز در تلگرام بپیوندید

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه تویترش در این باره نوشت: «رئیس جمهور همچنان تاثرات عمیق خود را از وقوع این حادثه ابراز نموده، تاکید کرد که این رویداد به گونه‌ی جدی از طریق مراجع دیپلماتیک دو کشور، باید پی‌گیری شود.»

تیراندازی به خودروی حامل مهاجران در یزد

روز چهارشنبه ۱۴ خرداد یک خودروی حامل مهاجران غیرقانونی در نتیجه تیراندازای ماموران پلیس یزد دچار آتش‌سوزی شد و چند سرنشین آن کشته و مجروح شدند. این خودرو ۱۴ سرنشین داشت که ۱۳ نفرشان افغان و یک نفر پاکستانی بودند.

بر اثر آتش گرفتن خودرو، سه نفر که در صندوق عقب ماشین بودند، در دم جان سپردند و هشت نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

انتشار فیلم این صحنه در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها، بازتاب گسترده‌ای یافت.

مقامات پلیس ایران شلیک به خودرو را پذیرفتند اما گفتند که آتش‌سوزی هشت کیلومتر دورتر رخ داد و تقصیر راننده بوده است.

انتشار عکس یکی از مصدومان با دستبند، بحث‌تحقیر و تبعیض افغان‌ها در ایران را دوباره زنده کرد.

در ویدیو دیده می‌شود که دو تن از مهاجرین افغان در کنار جاده فریاد و ناله می‌کنند. یکی از آنان با گریه و زاری به تماشاگران این صحنه می‌گوید: «تو را به خدا کمی آب بیار که سوختم.»

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید سرپرست این وزارت به سفارت افغانستان در تهران و تمامی دفاتر سیاسی این کشور در ایران دستور داده است که حادثه آتش گرفتن خودرو مهاجرین افغان را با جدیت پیگیری کنند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفته است: «از تمامی مواد و اسناد قانونی در این زمینه استفاده نمایند تا مسببین این حادثه به عدالت کشانیده شوند.»

حساسیت‌ها نسبت به حادثه آتش گرفتن خودرو مهاجران افغان پس از انتشار خبر بدرفتاری مرزبانان ایرانی با شماری از مهاجران غیر قانونی افغان در مرز مشترک دو کشور و غرق شدن چند نفر از آنها در رودخانه هریرود در اردیبهشت ماه افزایش یافته است.
 
۲۴ خرداد ۹۹ - ۱۶:۱۲

کشف قدیمی‌ترین تیر و کمان در خارج از آفریقا

کشف قدیمی‌ترین تیر و کمان در خارج از آفریقا
اسکان نیوز:  دانشمندان به شواهدی درباره قدیمی‌ترین تکنولوژی استفاده از تیر و کمان در خارج از آفریقا دست‌ یافته‌اند.

بر اساس اطلاعات یک تحقیق جدید، مردم ساکن جزیره‌ای در سریلانکا حدود ۴۸ هزار سال پیش با استفاده از استخوان حیوانات ابزاری شبیه به تیر و کمان می‌ساختند تا از آن‌ها برای شکار حیواناتی همچون میمون و سنجاب استفاده کنند.

سال گذشته محققان نتایج تحقیقی را  منتشر کردند که به بررسی استخوان‌های سنجاب و میمون‌هایی که در غاری به نام « Fa-Hien Lena»‌ واقع در سریلانکا کشف شده بودند، پرداخته بود. بر اساس نتایج این تحقیق، انسان‌های اولیه این حیوانات را شکار کرده بودند.  

این استخوان‌ها در همان غاری کشف شدند که قدیمی‌ترین فسیل انسان خردمند جنوب آسیا در آن وجود داشت.   

انسان‌ها در طول چهار دوره مختلف و در فاصله زمانی بین چهارهزار تا ۴۸ هزار سال قبل در این محل سکونت داشتند.
برخی از استخوان‌های حیوانات کشف‌شده در غار به شکل ابزار  تغییر داده شده بودند. بنابراین دانشمندان این آثار را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند اجداد ما چطور می‌توانستند حیوانات چابکی همچون میمون و سنجاب را شکار کنند.

این تحقیق نشان می‌دهد این حیوانات با ابزاری شبیه به تیر و کمان شکار شده‌اند. یک تیم بین‌المللی متشکل از باستان‌شناسان اعلام کرد تیر وکمان‌های کشف‌شده قدیمی‌تر از آثار مشابهی هستند که تاکنون در اروپا کشف شده‌اند. در  کنار بقایای تیر و کمان، مهره‌های ترئینی صدف نیز کشف شده‌اند.
 
 
پرونده ویژه ۵ پرونده