۱۴ تير ۹۹ - ۱۷:۱۱

اتحادیه اروپا استفاده از رمدسیویر برای درمان کرونا را آزاد اعلام کرد

اتحادیه اروپا استفاده از رمدسیویر برای درمان کرونا را آزاد اعلام کرد
اسکان نیوز: استفاده از داروی رمدسیویر تحت شرایطی خاص برای درمان بیماران کرونایی در اروپا مجاز شد. کمیسیون اتحادیه اروپا ضمن اعلام این خبر گفت که هدف از این اقدام تامین نیازهای دارویی برای مبارزه با کووید ۱۹ است. استلا کیریاکیدس، کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا صدور اجازه استفاده از رمدسیویر را یک گام مهم برای مبارزه با این ویروس دانست. اجازه‌ای که در روندی بسیار سریع و ظرف کم‌تر از یک ماه صادر شد.

رمدسیویر یکی از معدود داروهایی است که برای درمان کرونا تجویز می‌شود. آژانس دارویی اروپا (European Medicines Agency) این دارو را برای افراد بالای ۱۲ سال توصیه می‌کند که دچار بیماری ریوی هستند و به دستگاه تنفس نیاز دارند.

رمدسیویر به بیمار تزریق می‌شود و آنزیمی را مهار می‌کند که ویروس برای تکثیر خود لازم دارد. این دارو قبلا به امید درمان ابولا به کار گرفته شد اما تاثیر زیادی نداشت. پزشکان این دارو را برای درمان کرونا نیز به عنوان راه نجات قطعی نمی‌دانند، بلکه دارویی به شمار می‌آورند که احتمال بهبود و زنده ماندن بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد.

آزمایش‌هایی که اوائل ماه آوریل بر روی ۱۰۰۰ بیمار کرونایی شد نشان داد که زمان درمان این بیماران به طور میانگین چهار روز کوتاه‌تر شده و از ۱۵ به ۱۱ روز کاهش یافته است. ایالات متحده آمریکا اوایل ماه مه اجازه استفاده از رمدسیویر در بیمارستان‌های این کشور را با سرعتی استثنایی صادر کرد. دارویی که به میزان کافی برای همه بیماران موجود نیست.

رقابت بر سر رمدسیویر

در آلمان این دارو فقط در موارد بسیار ضروری در درمان بالینی مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته است. مدت زیادی است که کشورهای جهان برای تامین این دارو با یکدیگر رقابت می‌کنند. دولت آمریکا در هفته‌ای که گذشت طی قراردادی با شرکت «گیلیاد ساینسز» (Gilead Sciences) کل تولید این دارو برای ماه‌های آینده را خرید.

البته برخی کشورها مانند آلمان ذخایری محدود از این دارو را در اختیار دارند. ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان خبر داده است که داروی رمدسیویر برای هفته‌های آینده به اندازه کافی در داروخانه مرکزی این کشور موجود است. او از شرکت گیلیاد خواست علیرغم قرارداد با آمریکا این دارو را در اختیار سایر کشورها نیز قرار دهد.

وزیر بهداشت روز جمعه شش تیر (سوم ژوئیه) در برنامه صبحگاهی مشترک کانال‌های یک و دو آلمان گفت که از شرکت گیلید انتظار دارد نیازها اروپا و آلمان را برآورده کند. کمیسیون اروپا نیز در حال رایزنی با این شرکت است تا تامین کافی داروی رمدیسیویر را برای خود تضمین کند.

پتر لیزه، از سیاستمداران حزب دمکرات مسیحی اتحادیه اروپا گفته است که برای تامین داروی کافی برای سایر کشورها شرکت گیلیاد می‌تواند اطلاعات خود برای تهیه رمدسیویر را به سایر شرکت‌های دارویی بفروشد. او گفته است که گیلیاد از این راه نیز می‌تواند به درآمد هنگفتی برسد.
۱۴ تير ۹۹ - ۱۷:۰۶

چهار هنرمند ایرانی به عضویت آکادمی اسکار درآمدند

چهار هنرمند ایرانی به عضویت آکادمی اسکار درآمدند
اسکان نیوز: آکادمی علوم اسکار ۸۱۹ هنرمند را به عنوان اعضای جدید خود معرفی کرد. شمار قابل توجهی از اعضای آکادمی امسال زن و از هنرمندان در اقلیت هستند. نام چهار هنرمند ایرانی نیز در میان آنها به چشم می‌خورد: نرگس آبیار در شاخه نویسندگی، ستار اورکی، آهنگساز ایرانی در شاخه موسیقی، سمیرا مخملباف و علی عباسی سینماگر ایرانی−دانمارکی در شاخه کارگردانی.

نرگس آبیار کارگردان فیلم‌هایی چون "شبی که ماه کامل شد" و "شیار ۱۴۳" سال ۲۰۱۷ با فیلم "نفس"‌ نماینده ایران در رشته‌ بهترین فیلم‌های بین‌المللی اسکار بود اما به جمع نامزدهای نهایی جایزه راه پیدا نکرد. ستار اورکی آهنگساز شماری از مهم‌ترین فیلم‌های سال‌های اخیر سینمای ایران از جمله "جدایی نادر از سیمین" و "فروشنده" است.

جدایی نادر از سیمین" و "فروشنده"

علی عباسی فیلمساز جوان ایرانی دانمارکی با فیلم "مرز" به شهرت رسید. سمیرا مخملباف از کارگردانان نامدار ایرانی خارج از کشور است که سال ۲۰۰۰ با فیلم "تخته سیاه" برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کن شد و سال ۲۰۰۳ نیز با فیلم "پنج عصر" جایزه ویژه هیئت داوران در بخش مسابقه اصلی فستیوال کن را از آن خود کرد.

پیش از این هم برخی از چهر‌های شناخته شده سینمای ایران مانند اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد و گلشیفته فراهانی به عضویت آکادمی علوم و هنرهای سینما درآمده بودند.

آکادمی علوم اسکار اما امسال در واکنش به طرح مکرر اتهام‌ نژادپرستی و جنسیت‌زدگی، زنان و رنگین‌پوستان بیشتری را به عضویت پذیرفته و اعلام کرده از ۸۱۹  عضو جدید آن، ۳۶ عضو غیرسفیدپوست و در مجموع ۴۵ درصد زن هستند.

تهران برای بیماران کرونا تخت خالی ندارد


دیوید روبین، رئیس این آكادمی تأکید کرده است: «ما استعدادهای برتر را برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت کردیم که نشان‌دهنده تنوع غنی جامعه جهانی فیلم هستند که حال بیشتر از هر زمان دیگری است.»

 آکادمی اسکار هر سال یکبار اعضای جدیدی را به همکاری دعوت می‌کند. شمار اعضای غیرآمریکایی این آکادمی از سال ۲۰۱۵ تا کنون سه برابر شده است. این اعضا در مورد اهدای جوایز اسکار به فیلم‌ها و فیلمسازان تصمیم می‌گیرند.

مدیریت آکادمی اسکار چهار سال پیش پذیرفته بود شمار زنان و اعضای غیرسفیدپوست خود را دو برابر کند. این تصمیم در پی فراخوان به تحریم جوایز اسکار و اعتراضات گسترده در شبکه‌های اجتماعی با هشتک "#OscarsSoWhite"  اتخاذ شد.

اجرایی کردن این تصمیم در سال جدید، پس از اعتراضات سراسری آمریکا علیه نژادپرستی که با کشته شدن جورج فلوید در یک عملیات خشونت‌بار پلیس شکل گرفتند، اهمیت بیشتری پیدا کرد.
۲۵ خرداد ۹۹ - ۱۵:۱۱

روزهای قرنطینه؛ پرواز موسیقی از فراز بام‌های تهران

روزهای قرنطینه؛ پرواز موسیقی از فراز بام‌های تهران
با بسته شدن سالن‌های اجرا در تهران، و در شرایطی که بسیاری این روزها تحت تأثیر گسترش کرونا، اوقات‌شان را در تنهایی و در خانه سپری می‌کنند، نوازندگان ایرانی، حالا فضایی دیگر برای اجرای موسیقی یافته‌اند تا به این ابرشهر متأثر از شیوع کرونا، روح دیگری بدهد.
 
۸ تير ۹۹ - ۱۲:۱۶

خواندن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی روز ۲۰ ژوئیه آغاز می‌شود

خواندن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی روز ۲۰ ژوئیه آغاز می‌شود
اسکان نیوز: موضوع خواندن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی ظاهرا به پایان خود نزدیک می‌شود. دست‌کم مقامات فرانسه اعلام کرده‌اند که کار خواندن جعبه سیاه هواپیما را از روز ۲۰ ژوئیه آغاز خواهند کرد.

موسسه تحقیق پیرامون امنیت هوایی فرانسه اعلام کرده است که به درخواست ایران در مورد خواندن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین پاسخ مثبت داده است.

جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران مسئول حمله موشکی به یک بوئینگ ۷۳۷ ناوگان هوایی اوکراین هستند. این هواپیما در روز هشتم ژانویه به علت اصابت موشک سپاه سرنگون شده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از پاریس و اوتاوا خبر مربوط به خواندن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین را منتشر کرده است. در این گزارش آمده است پرواز بین‌المللی اوکراین در مسیر خود از تهران به مقصد کی‌یف هدف حمله موشک زمین به هوای سپاه واقع شده و در جریان انهدام این هواپیما ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان‌باخته‌اند.
 
۲۴ خرداد ۹۹ - ۱۶:۳۳

سازمان بازرسی کشور: قرارداد ویلموتس ویژه بررسی می‌شود

سازمان بازرسی کشور: قرارداد ویلموتس ویژه بررسی می‌شود
به گزارش روز شنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، طاهری جعفری با اشاره به انتقادها از انتخاب و قرارداد سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی فوتبال بزرگسالان افزود: در نحوه انتخاب و انعقاد قرارداد آقای ویلموتس، ابهاماتی وجود دارد که با صدور ابلاغ بازرسی، موضوع به صورت خارج از نوبت در دست بررسی است.
 
وی اظهارداشت: موضوع انتخاب این سرمربی در حالی که پیشنهادهای دیگری با مبالغ کمتر در شرایط مشابه وجود داشته یکی از موضوعات مورد ابهام است که در حال بررسی و اخذ توضیحات مسئولان مربوط در فدراسیون فوتبال هستیم.
۲۴ خرداد ۹۹ - ۱۶:۲۱

هتل کپسولی در ایران رونمایی شد

هتل کپسولی در ایران رونمایی شد
اسکان نیوز: این مدل از هتل‌های کپسولی به همت کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی به کشور وارد شده و قرار است تحت نظارت این کانون در استان‌های مختلف کشور به‌عنوان شکل جدیدی از مراکز اقامتی مورد استفاده قرار گیرد.

هادی سجادی‌راد،  مدیر گردشگری و صنایع‌دستی کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی ـ درباره این نمونه واردشده به کشور گفت: در فاز اول قرار است ۲۰۰ دستگاه از این هتل کپسولی در شهرهای مختلف از جمله، تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز راه‌اندازی شود تا به‌عنوان یک محل اقامت و استراحت کوتاه‌مدت برای گردشگران مورد استفاده قرار گیرد.

سجادی‌راد افزود: این هتل‌های کپسولی در محل‌هایی که گفته شده مستقر خواهد شد و اقامت در آن‌ها تابع قوانین مرتبط با اقامت در سایر اماکن اقامتی است.

مراسم رونمایی از نمونه اولیه هتل کپسولی، در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد و علی‌اصغر مونسان ـ رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایه دستی ـ در بازدید از این هتل کپسولی، گفت: این یک خبر و اتفاق خوب است، استفاده از این مدل از محل‌های اقامتی می‌تواند به‌عنوان شکل جدیدی از اقامتگاه‌ها در حوزه گردشگری استفاده شود.

او افزود: یکی از مزایای این اماکن اقامتی این است که باعث تحول در اکو کمپ‌ها خواهد شد و به‌عنوان یک محل اقامتی مناسب و بصرفه می‌تواند در اماکنی مانند کمپ‌های مختلف، فرودگاه‌ها، پایانه‌های مسافربری، راه‌آهن و... در اختیار گردشگران قرار گیرد.


 
۱۲۳
 
پرونده ویژه ۵ پرونده