۸ تير ۹۹ - ۱۲:۱۶

خواندن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی روز ۲۰ ژوئیه آغاز می‌شود

خواندن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی روز ۲۰ ژوئیه آغاز می‌شود
اسکان نیوز: موضوع خواندن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی ظاهرا به پایان خود نزدیک می‌شود. دست‌کم مقامات فرانسه اعلام کرده‌اند که کار خواندن جعبه سیاه هواپیما را از روز ۲۰ ژوئیه آغاز خواهند کرد.

موسسه تحقیق پیرامون امنیت هوایی فرانسه اعلام کرده است که به درخواست ایران در مورد خواندن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین پاسخ مثبت داده است.

جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران مسئول حمله موشکی به یک بوئینگ ۷۳۷ ناوگان هوایی اوکراین هستند. این هواپیما در روز هشتم ژانویه به علت اصابت موشک سپاه سرنگون شده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از پاریس و اوتاوا خبر مربوط به خواندن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین را منتشر کرده است. در این گزارش آمده است پرواز بین‌المللی اوکراین در مسیر خود از تهران به مقصد کی‌یف هدف حمله موشک زمین به هوای سپاه واقع شده و در جریان انهدام این هواپیما ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان‌باخته‌اند.
 
۷ تير ۹۹ - ۲۱:۴۵

اشرف‌ غنی خواستار پیگیری تیراندازی به خودرو مهاجرین افغان در ایران شد

اشرف‌ غنی خواستار پیگیری تیراندازی به خودرو مهاجرین افغان در ایران شد
اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه ۱۹ خرداد (۸ ژوئن) در نشست کابینه دولت به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد تا حادثه تیراندازی پلیس ایران به خودرو حامل مهاجرین افغان در شهر یزد را به صورت جدی پیگیری کند.

به کانال اسکان‌نیوز در تلگرام بپیوندید

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه تویترش در این باره نوشت: «رئیس جمهور همچنان تاثرات عمیق خود را از وقوع این حادثه ابراز نموده، تاکید کرد که این رویداد به گونه‌ی جدی از طریق مراجع دیپلماتیک دو کشور، باید پی‌گیری شود.»

تیراندازی به خودروی حامل مهاجران در یزد

روز چهارشنبه ۱۴ خرداد یک خودروی حامل مهاجران غیرقانونی در نتیجه تیراندازای ماموران پلیس یزد دچار آتش‌سوزی شد و چند سرنشین آن کشته و مجروح شدند. این خودرو ۱۴ سرنشین داشت که ۱۳ نفرشان افغان و یک نفر پاکستانی بودند.

بر اثر آتش گرفتن خودرو، سه نفر که در صندوق عقب ماشین بودند، در دم جان سپردند و هشت نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

انتشار فیلم این صحنه در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها، بازتاب گسترده‌ای یافت.

مقامات پلیس ایران شلیک به خودرو را پذیرفتند اما گفتند که آتش‌سوزی هشت کیلومتر دورتر رخ داد و تقصیر راننده بوده است.

انتشار عکس یکی از مصدومان با دستبند، بحث‌تحقیر و تبعیض افغان‌ها در ایران را دوباره زنده کرد.

در ویدیو دیده می‌شود که دو تن از مهاجرین افغان در کنار جاده فریاد و ناله می‌کنند. یکی از آنان با گریه و زاری به تماشاگران این صحنه می‌گوید: «تو را به خدا کمی آب بیار که سوختم.»

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید سرپرست این وزارت به سفارت افغانستان در تهران و تمامی دفاتر سیاسی این کشور در ایران دستور داده است که حادثه آتش گرفتن خودرو مهاجرین افغان را با جدیت پیگیری کنند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفته است: «از تمامی مواد و اسناد قانونی در این زمینه استفاده نمایند تا مسببین این حادثه به عدالت کشانیده شوند.»

حساسیت‌ها نسبت به حادثه آتش گرفتن خودرو مهاجران افغان پس از انتشار خبر بدرفتاری مرزبانان ایرانی با شماری از مهاجران غیر قانونی افغان در مرز مشترک دو کشور و غرق شدن چند نفر از آنها در رودخانه هریرود در اردیبهشت ماه افزایش یافته است.
 
۲۶ خرداد ۹۹ - ۱۳:۴۹

چرا اینترپل محمود خاوری را دستگیر نمی‌کند؟/ چگونه یک متهم از طریق اینترپل دستگیر می‌شود؟

چرا اینترپل محمود خاوری را دستگیر نمی‌کند؟/ چگونه یک متهم از طریق اینترپل دستگیر می‌شود؟
اسکان نیوز: برخی سوال می‌کنند چطور می‌شود غلامرضا منصوری در کمتر از پنج روز دستگیر می‌شود ولی سال‌ها از فرار محمود خاوری مدیرعامل اختلاسگر بانک ملی می‌گذرد و خبری از دستگیری او نیست.

خبر فرار خاوری به کانادا، مهر۹۰ رسانه‌ای شد. نه‌تنها رسانه‌های داخلی که رسانه‌های آمریکایی و کانادایی هم به این فرار واکنش نشان دادند. جامعه ایرانی‌های مقیم کانادا نیز همان موقع در نامه‌ای به رؤسای کشور از حضور خاوری در خاک کانادا گلایه کرده بودند.

آن‌ها در این نامه نام خاوری را بارها با فساد ۳۰۰۰‌میلیاردتومانی صورت‌گرفته در ایران مرتبط دانسته‌اند. اما حتی با وجود ثبت اعلان قرمز برای این متهم فراری، همچنان خاوری که از سال ها پیش در کانادا خانه خریده و تابعیت آن را کسب کرده بود در این کشور زندگی می کند و هر از چندی فیلم هایی هم از رفت و آمد او در کانادا منتشر می شود.
 
۲۴ خرداد ۹۹ - ۱۷:۰۵
پس از دستگیری طبری اعلام شد:

قاضی منصوری در رومانی دستگیر شد

قاضی منصوری در رومانی دستگیر شد
اسکان نیوز: غلامحسین اسماعیلی در حاشیه مراسم معرفی رییس جدید سازمان زندان‌ها درباره دستگیری قاضی منصوری گفت: یکی دو نفر از متهمان در خارج از کشور به سر می‌برند که یکی از آنها به نام آقای منصوری اعلام کرده بود که «من دارم به ایران بر می‌گردم و در جلسه شرکت خواهم کرد» اما با بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، دیدیم این «اعلام» خیلی جدی نیست و بیشتر یک برنامه «تبلیغاتی» است. به همین جهت با اقدامی که از ناحیه مرجع قضایی انجام شد، مراتب به پلیس بین‌الملل کشورمان و اینترپل رومانی اعلام شد و از دیشب این فرد در اختیار اینترپل قرار گرفته و دستور بازداشتش در کشور رومانی صادر شده است اما به دلیل محدودیت‌های پروازی ناشی از بیماری کرونا، انتقال وی به ایران و حضور او در جلسه دادگاه فعلا ممکن نیست ولی در روزهای آینده این کار انجام می‌شود.

وی درباره صدور حکم اعدام «محمود موسوی مجد» گفت: این پرونده در سال ۹۷ و ۹۸ بوده است. متهمین دیگر را حضور ذهن ندارم. حکم او صادر شده و قطعیت پیدا کرده است و توضیح هم دادیم که دستگیری ایشان به حادثه تروریستی سردار شهید سلیمانی ارتباطی نداشته است. در سنوات قبل به لحاظ ارتباطی که با این مجموعه داشته، اطلاعاتی از حوزه‌های پایه و نظامی ما به ویژه در ارتباط با وزارت دفاع و نیروی قدس سپاه و همچنین ترددهای شهید حاج قاسم سلیمانی در سال‌های ۹۶ و ۹۷ را هم به سرویس سیا و هم به سرویس موساد می‌داده است.

وی درباره اینکه این فرد با کدام یک از سازمان‌های داخلی در ارتباط بوده است؟ گفت: ارتباطش به لحاظ اینکه بیشتر در سوریه بوده و خانواده‌اش مقیم سوریه هستند، در همان کشور با نیروهای جمهوری اسلامی ایران که در آنجا حضور داشتند اطلاعاتی را از فعالیت آنها و حوزه فعالیت وزارت دفاع جمع آوری کرده و به دشمن می‌داده است.

بر اساس این گزارش، در جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و همدستانش که روز یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ برگزار شد، نماینده دادستان تهران، گفت: متهم ردیف نهم غلامرضا منصوری (قاضی وقت اجرایی لواسان) که از کشور متواری شده است به دریافت رشوه بالغ بر ۵۰۰ هزار یورو متهم است.

پس از مطرح شدن نام قاضی منصوری در دادگاه، او در پیامی ویدیویی اعلام کرد که قصد بازگشت به کشور را دارد.
سه‌شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه گفت: سید محمود موسوی مجد، شخصی که درباره محل استقرار و ترددهای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اطلاعاتی جمع‌آوری کرده و در اختیار بیگانه می‌گذاشت، به اعدام محکوم شده است.
 
۲۴ خرداد ۹۹ - ۱۶:۳۰

سفیر افغانستان در وزارت خارجه حاضر شد

اسکان نیوز: اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه اعلام کرد: در پی تحرکات عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی که دارای سابقه ضدیت با جمهوری اسلامی ایران و حسن همجواری میان دو کشور ایران و افغانستان می‌باشند و اخیرا به بهانه فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیر قانونی به ایران داشته و یا به صورت قاچاقی و غیر قانونی وارد ایران شده بودند، مرتکب برخی اقدامات اهانت آمیز  و تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران و سایر نمایندگی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند، صبح امروز سفیر افغانستان در تهران برای پاره ای توضیحات در وزارت امور خارجه حاضر شد.

در جریان این دیدار مدیر کل آسیای غربی وزارت امور خارجه مراتب نگرانی از تاثیر اقدامات غلط این گروه قلیل بر روابط همسایگی دو کشور را ابراز کرد.
 
۲۴ خرداد ۹۹ - ۱۶:۲۸

کرونا پایتختی فرهنگی «الفسینا» را تمدید کرد

کرونا پایتختی فرهنگی «الفسینا» را تمدید کرد
اسکان نیوز: بنا بر گزارش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان، وزارت فرهنگ یونان با اعلام این خبر، گفت: الفسینا که به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۰ میلادی انتخاب شده بود، به علت شیوع ویروس کرونا نتوانست به موقع کارها و برنامه‌های خود را آماده کند. به همین دلیل با مسئولان فرهنگی اتحادیه اروپا گفت‌وگو و تصمیم گرفته شد که این شهر که واقع در جنوب شهر آتن در منطقه تاریخی و بندری پیرااوس است، برای سال ۲۰۲۱ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا اعلام و فعالیت‌های فرهنگی و هنری خود را داشته باشد.

بر همین حال بر اساس گزارش رسانه‌های خبری یونان به نقل از وزارت فرهنگ این کشور، این وزارتخانه تصمیم گرفته است که برای شتاب بخشیدن به آماده سازی این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا، رییس و مدیران سطح بالای آن را تغییر دهد و در حال حاضر شهردار شهر الفسینا به عنوان رییس و مسئول آماده سازی این شهر انتخاب شده است.
الفسینا منطقه‌ای فقیر نشین و کارگری در جنوب شهر آتن و  در کنار دریا قرار دارد که برای آماده‌سازی نیاز به بازسای و ایجاد زیر ساخت و تأسیسات جدید دارد تا بتواند برای اجرای برنامه‌های هنری در سال ۲۰۲۱ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا  فعالیت کند.

وزارت فرهنگ و ورزش یونان نیز اعلام کرد که باید مسأله را برای آماده سازی این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا جدی گرفت و ما براساس ضرورت و نحوه کنترل ویروس کرونا تصمیم خواهیم گرفت و چنانچه لازم باشد شاید وقت بیشتری از اتحادیه اروپا تقاضا کنیم، ولی مسئولان و مدیران باید برنامه‌های خود را با جدیت پیش برند و این شهر تا سال ۲۰۲۱ میلادی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی آماده گردد.

وزارت فرهنگ یونان در ادامه افزوده است: شیوع ویروس کرونا به مقدار زیادی برنامه‌های فرهنگی و هنری را تحت تأثیر خود قرار داد و خسارات مالی بر بخش‌های خصوصی و دولتی وارد ساخت. در حال حاضر تعدادی از سالن‌های تئاتر و مراکز هنری هفته گذشته با دریافت مجوز بصورت محدود نسبت به سال‌های گذشته و با رعایت پروتکل بهداشتی فعالیت‌های خود را از سر گرفتند.
 
۱۲۳
 
پرونده ویژه ۵ پرونده